PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1155}

Tajemniczy ogród

The Secret Garden
7,3 49 666
ocen
7,3 10 1 49666
7,1 9
ocen krytyków
Tajemniczy ogród
powrót do forum filmu Tajemniczy ogród

Film a książka

ocenił(a) film na 8

Od jakiegoś czasu przymierzam się do przeczytania książki. Czytał może ktoś z Was? Interesuje mnie, czy ekranizacja dużo odbiega od oryginału, jak to niestety często bywa z filmami. Chętnie zapoznam się z Waszą opinią, zanim sięgnę po tę powieść.

ocenił(a) film na 6
misery76

Film jest przede wszystkim spłycony, wszystko dzieje się tam za szybko. Pierwszą poważną zmianę mamy już na początku, a potem od jakichś 2/3 filmu zmieniane jest coraz więcej - może niekoniecznie na gorsze, ale jednak zmienione.

ocenił(a) film na 8
Dzelei


Czyli tak, jak to zwykle jest w zdecydowanej większości ekranizacji. Dzięki za informacje :-)

ocenił(a) film na 8
misery76

UWAGA SPOILER: Przeczytałam książkę i muszę przyznać, że ekranizacja jest dość wierna, oprócz początku, gdzie rodzice Mary giną wskutek trzęsienia ziemi, a w książce umierają na cholerę. W książce nie ma też odprawiania czarów nad ogniskiem, o czym ktoś na forum już wspomniał. Poza tym wszystko się zgadza, może oprócz małych, nic nie znaczących drobiazgów. Oczywiście siłą rzeczy w filmie nie wszystko zostało ujęte, bo nie starczyłoby na to czasu.

ocenił(a) film na 4
misery76

To słabo czytałaś... Już na dzień dobry uderza wygląd dzieciaków, wgl nie podobny do stanu faktycznego! Mary miała bardzo rzadkie włosy w jasnożółtym kolorze, czyli potocznie jasny blond! Colin miał kręcone ciemne włosy i był bardzo ładnym chłopcem, a w filmie ma włosy proste jak drut i nie powala urodą. Dick z kolei miał posturę silnego chłopaka ze wsi, pracowitego i mężnego, a w filmie przestawiono go jako pyzatego grubcia... O odchyleniach od fabuły nawet nie chce mi się pisać! Jeśli wasze dzieciaki przerabiają w szkole tę lekturę, to nie radzę puścić im tylko filmu, bo słabo wyjdzie na lekcjach. A jeśli mam oceniać sam film, to jak najbardziej mi sie podobał, tylko nie nazwałabym go wierną ekranizacją.

ocenił(a) film na 8
misery76


"To słabo czytałaś..." - doprawdy, mądralo? Nie ma to jak internetowe "jasnowidztwo".

Trudno mi się odnieść do Twojej wypowiedzi po upływie prawie dwóch lat od mojego komentarza, ale oczywiście pamiętam, że Mary Lennox w książce była brzydka, a w filmie ładna, jednak ta różnica nie wydaje mi się w tym przypadku zbyt istotna dla całej historii, więc w momencie pisania komentarza pewnie nie przyszła mi nawet do głowy.
Co do włosów kręconych czy prostych oraz ich koloru, to tym bardziej nie ma to żadnego znaczenia, a tak w ogóle książkę czytałam po angielsku i nie mam pojęcia, na ile polskie tłumaczenie jest wierne, musiałabym porównać.

"A jeśli mam oceniać sam film, to jak najbardziej mi sie podobał..." - to dlaczego dałeś tylko 4 gwiazdki, skoro tak Ci się podobał? Cierpisz na rozdwojenie jaźni?

ocenił(a) film na 8
misery76

Liczy się atmosfera,nastrój no i ogród a te są chyba w pełni zachowane:)

misery76

czytałam jako dziecko i byłam w bajce! niedługo powrócę do niej przez film, toż to cudowne!

ocenił(a) film na 8
misery76

Odbiega od książki ale nie jakoś bardzo mocno. Oczywiście jest spłycony ale takie prawa filmu.

misery76

Pamiętam że rodzice głównej bohaterki zginęli w inny sposób.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones